Steaua se desparte frumos de Liga Campionilor cu un egal la Lyon

0

Sustinuta din tribune de un numar mare de suporteri, Steaua incepe in forta meciul si deschide rapid scorul inca din minutul 2. Nicolae Dica isi face un cadou superb de Sfantul al carui nume il poarta si inscrie cu un sut din intoarcere de la 11 metri. Este al patrulea gol al atacantului stelist in actuala editie a Ligii.

Doar 10 minute a avut Steaua avantaj, Alou Diarra inscriind cu capul dupa o lovitura de colt.

Tot Steaua domina si inceputul de repriza secunda, atunci cand Banel Nicolita si apoi Nicolae Dica au sutat peste poarta din pozitii ideale de gol. Lyon a pus insa stapanire rapid pe joc, aproape fiecare faza de atac a francezilor generand panica in careul nostru.

Steaua paraseste Liga Campionilor cu un rezultat bun obtinut la Lyon si cu amintirea ca a fost mai periculoasa in confruntarea cu echipa care domina de ani buni fotbalul francez.

Mirel Radoi a fost pentru prima data titular in Liga Campionilor in timp ce Carlos Fernandes nu a primit cadoul asteptat de ziua lui, Olaroiu preferandu-l pe Cernea intre buturi. Deasemenea, nici mult asteptata revenire pe gazon a lui Victoras Iacob nu s-a produs, antrenorul militarilor preferandu-l pentru finalul de joc pe Oprita.

Ronaldo a reusit o dubla in ultimele minute si a ingropat sperantele Kievului ptr. un rezultat mare

La Kiev, Dinamo si Real Madrid au terminat la egalitate 2-2. Dupa ce Kievul a condus cu 2-0 prin dubla reusita de Satskikh (14′, 27′), Realul reuseste egalarea tot printr-o dubla, cea a lui Ronaldo (86′, 89′).

Formatia cu care a inceput Steaua ultimul joc din Liga Campionilor in acest sezon:

Cernea – Stancu, Goian, Ghionea, Petre Marin – Nicolita, Paraschiv, Radoi, Cristocea – Dica – Thereau.
Rezervele lui Cosmin Olaroiu sunt: Carlos, Oprita, Ov. Petre, Badea, Baciu, Iacob, Coman.
Pe parcursul meciului au intrat: Badea, Ov. Petre si Oprita

Lyon raspunde cu: Coupet – Reveillere, Cacapa, Muller, Berthod – Tiago, Diarra, Kallstrom – Govou, Ben Arfa – Carew

Partida de la Lyon a fost arbitrata de slovenul Darko Ceferin.

Declaratii

Cosmin Olaroiu: “Daca am fi castigat nu cred ca s-ar fi suparat nimeni. Steaua a jucat fara presiune si lucrul asta s-a vazut. La viitoarea participare in Liga Campionilor ne vom comporta cu totul altfel.”

Nicolae Dica: “Am obtinut un rezultat mare. Nu-mi vine sa cred ca am marcat patru goluri in Liga Campionilor.”

MM Stoica: “E un rezultat istoric fiindca la Lyon se iau greu de tot puncte. Jucatorii au demonstrat valoare si trebuie respectati de toata lumea. Pentru imaginea Stelei si a fotbalului romanesc, acest egal este mai important decat victoria de la Kiev. Steaua este numitorul comun pentru performanetele romanesti pe plan european.”

Banel Nicolita: “Daca nu faceam atatea driblinguri puteam sa mai marcam.”

Olympiacos Pireu 1 – 1 Sahtior Donetk
Chivu merge mai departe in Liga Campionilor, Sahtiorul lui Lucescu va juca in UEFA

1. CF Valencia 13 puncte
2. AS Roma 10 p.
3. Sahtior Donetk 6 p.
4. Olympiacos Pireu 3 p.

Echipele care vor marge mai departe in Liga Campionilor: Chelsea Londra, FC Barcelona, Bayern Munchen, Inter Milano, FC Liverpool, PSV Eindhoven, CF Valencia, AS Roma, Olympique Lyon, Real Madrid, Manchester United, Celtic Glasgow, Arsenal Londra, FC Porto, AC Milan, Lille

Nota: Echipele clasate pe primele doua locuri ale grupei vor continua in fazele superioare ale Ligii Campionilor, in timp ce ocupantele locurilor trei din grupa vor juca in Cupa UEFA.